Bahçe

Bahçe İçin Peyzaj Bitkileri Nasıl Seçilir?

Tarih 26 Ağustos 2011 | By : | Kategori : Bahçe,Peyzaj | 0 Yorum

Havalar düzeldi. Artık bahçeniz için güzel bitki seçimi yapma zamanı geldi. Ancak hangi bitkiyi seçmelisiniz, nerede kullanmalısınız ve en önemlisi bakımlarını nasıl yapacaksınız.

Peyzaj Uzmanı

Peyzaj-Çevre Düzenleme
Hangisi Sizin İçin Önemli?

Bitki seçiminde birden çok önemli kriter var ancak bu kriterlerinin hangisinin daha önemli olduğuna siz karar vereceksiniz. Önemli olan göze hoş gelmesimi yoksa bakımlarımı, Her mevsim görebilmek mi önemli yoksa yılda sadece 1 ay güzel gözükmesi yeterli mi?

İşte Size Eviniz için mükemmel peyzaj bitkileri seçmek için ipuçları:

Arka bahçe mi yoksa ön bahçemi ?

Peyzaj Çevre Düzenleme

Elinize bir kağıt kalem alın ve yazmaya başlayın.

Evin hangi bahçesinde daha çok vakit geçiriyorsunuz?
Komşularınızın görmesini istemediğiniz bölge var mı?
Var ise bu bölgeye komşularınız ile sizin aranızda biraz kapalı biraz transparan bir duvar örecek geniş yapraklı bir bitki seçmelisiniz !
Komşunuzun bitkileri veya bir bahçe tasarımı var mı?
Var ise komşularınızdaki renk tonunu kıracak veya doğallığı bozacak bitkileri seçmemeye özen göstermelisiniz ama illaki ben bu bitkiyi kullanacağım diyorsanız renklerin kademe kademe açılmasına çalışın ve komşunuzun bahçesinin hemen yanına değil biraz daha uzağına bitkinizi yerleştirin.

Peyzaj Bitkilerini Vurgulayın:

Peyzaj Bitkiler

Peyzajınızda kullandığınız bitkileri vurgulamak için onlara tamamlayıcı bitkiler seçmelisiniz. En iyi tamamlayıcı bitkiler sarmaşıklar, hanımeli ve asmalardır. Özellikle yer sarmaşıkları bitkilerinize çok iyi tamamlayıcılar olacaktır. Doğal olmayan yollar veya taşlar kullanmak isterseniz ortamın renklerini bozmayan ve gözleri üstüne çekmeyen renklere boyamaya özen gösterin.

Doğallığı arttıkmak ve bahçenizi güzelleştirmek için bitki sepetleri, arı kovanları ve kuş yuvaları kullanabilirsiniz.

Islak zeminler için bitki seçimi:

Islak Zemin Peyzaj

Çeşme, havuz, gölet ve bol nemli bölgelerde doğru çiçek seçiminiz hem gözünüze hoş gelecektir hem de eko sisteme yardımcı olacaktır. Gölet ve çeşme gibi bol nemli yerlerde nilüfer, zambak kullanabilirsiniz. Unutmayın bol su alan çiçekler göze en güzel görünen çiçeklerdir. Bol su aldığı için aşırı gübre ve bakım ihtiyacı duyan çiçekleri havuz kenarlarında tercih etmemelisiniz. Zira bakımları için gümre eklemeniz durumunda havuzunuz hem kirlenebilmekte hem de burnunuza hoş gelmeyen kokulara maruz kalmanıza neden olabilir.

Havuz bölgesinde en iyi yetişecek bitki çalıdır. Beğeneceğiniz bir çalı türünü havuz kenarında uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bitki Bakım ve Zaman seçimi:

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu seçim tamamen kişiye özeldir. Çok bakım ihtiyacı olan ev çiçekleri göze çok hoş gelmektedir ancak bakımı çok fazla zamanınızı almaktadır.

Doğal olan yani doğada bolca görebileceğiniz çiçekler ev için üretilenlerden çok daha az bakım ihtiyacı duymaktadırlar.

Seçiminizi yaparken tavsiyelerimizin işinize yarayacağını düşünmekteyiz. Ama unutmadan söylemeliyiz ki siz kendi bahçenizin bahçivanısınız !!! ve bahçenizi sizin gözünüze güzel gelmesi için süslüyorsunuz. Bu nedenle sizin hoşunuza giden her bitki her çiçek sizin için en iyi olandır.

Kaynak:http://www.farklitarz.com/bahce-icin-peyzaj-bitkileri-nasil-secilir

Benzer Yazılar

Hakkında adminYorum Gönderin